Facebook page of SWAN Twitter page of SWAN Instagram stream Youtube channel of Swannet RSS feeds

site available in english and russian

  • English
  • Russian

Téměř polovina prostitutek prý prošla dětským domovem

7. prosince 2008  20:46
Podle ředitelky společnosti Rozkoš bez rizika Hany Malinové, která sleduje prostituci v Česku, prošlo až čtyřicet procent sexuálních pracovnic dětskými domovy. Tvrdí také, že sečtení všech lidí, kteří se prostituují, je fakticky nemožné. Ministerstvo práce si to přesto dalo za úkol na příští rok.

Malinová navrhuje, že by řešením prostituce těch, kteří pocházejí z dětského domova, mohly být domovy na půl cesty, které usnadňují zapojení do společnosti.

Prostitucí se chce příští rok zabývat ministerstvo práce a sociálních věcí - plánuje zmapovat prostituční scénu. Rozkoš bez Rizika ale má ke sčítání výhrady - skupina je podle ní špatně identifikovatelná, neboť téměř polovina jejích příslušníků a příslušnic se skrývá.

Většina se k tomu, čím se živí, nepřizná. Uvedou, že jsou barmanky nebo tanečnice, potvrdil Jiří Vopravil z Českého statistického úřadu.

Podle náměstka ministra práce Mariána Hoška (KDU-ČSL) se podrobný výzkum prostituce v Česku uskuteční vůbec poprvé. Úředníci nyní vybírají společnost, která výzkum uspořádá. Měl by být hotov do konce příštího roku, úřad na něj vyčlenil částku dva miliony korun. Původně byl průzkum avizován už loni v létě a hotový měl být letos v říjnu.

Jiří Vopravil z Českého statistického úřadu novinářům řekl, že všichni sexuální pracovníci by museli být sečteni současně, nejpozději během dvou po sobě následujících dnů. Podle Hoška však rozhodně při výzkumu nepůjde o žádné "mechanické počítání prostitutek", neboť možnosti získat přesné číslo jsou podle něj omezené.
Sčítání může být nebezpečné pro tazatele

Ministerstvo chce zejména lépe poznat, jak systém prostituce v Česku funguje. "Půjde o zjištění situace na této scéně, které skupiny se na ní pohybují a jak jsou napojeny na obchodování s lidmi a organizovaný zločin," uvedl Hošek. Způsob provedení výzkumu neupřesnil, záležet bude na konkrétních nabídkách účastníků výběrového řízení.

Záměr ministerstva se nelíbí organizaci Rozkoš bez Rizika, která prostitutkám a prostitutům pomáhá. Podle ní je sčítání prostitutek nemožné, navíc je nebezpečné pro tazatele.

Rozkoš bez Rizika tvrdí, že ministerstvo nemá zájem o její data, která o lidech živících se svými těly nashromáždila za šestnáct let činnosti. Evidence obsahuje údaje o více než šesti tisíci lidech.

Podle mluvčího ministerstva Jiřího Sezemského se ale úřad nabízené spolupráci nebrání. "Určitě je možné využít i jejich poznatky z této oblasti," řekl Sezemský.

Source: http://zpravy.idnes.cz/domaci.asp?c=A081217_204638_domaci_jba

Partners